deve.gen.tr https://www.deve.gen.tr Deve, Deve Türleri ve Beslenme Şekilleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, deve.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Thu, 09 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Deve Yavrusu https://www.deve.gen.tr/deve-yavrusu.html Sun, 02 Dec 2018 19:39:37 +0000 Deve Yavrusu, 1 yaşını geçmiyor ise buna Köşek adı verilmektedir. Develerin yaşadıkları yer genellikle çöl olan bölgeler olmaktadır. Birde susuzluğa alışık olduğu için ve geviş getirdiğinden çok sık acıkmadığı için Deve Yavrusu, 1 yaşını geçmiyor ise buna Köşek adı verilmektedir. Develerin yaşadıkları yer genellikle çöl olan bölgeler olmaktadır. Birde susuzluğa alışık olduğu için ve geviş getirdiğinden çok sık acıkmadığı için, çöl hayatına en kolay adepte olabilen canlılardan bir tanesidir. Genellikle, Asya kıtası, Afrika kıtası ve Ameraka'nın bazı çöllük yerlerinde yaşayan canlılardır. 15 gün boyunca su içmeden yaşayabilirler. 10 dakika içerisinde 100 litre suyu bir seferde içebilirler. Çölde yürürken, toynakları sayesinde zorlanmadan kolayca sırtında bulunan yüzlerce ağırlığındaki yüke rağmen taşıyabilirler.Develerin fiziksel Özellikleri

Deve Yavrusu, belirli bir yaşa kadar annesinden süt emerek hayatını devam ettirebilmektedir. Develer kendi aralarında ikiye ayrılmaktadır. Bunlar tek hörgüçlü olanlar ve çift hörgüçlü olanlardır. Memeli canlılar arasında en güçlü olanı olarak bilinmektedir. Deve eti yendiği için, kurban bayramında 5 yaşına gelmiş olan bir deve kurban edilebilir. Bu hayvanlar kurban edileceği zaman asla yatırılmaz, ayakta kurban edilirler.

Deve Yavrusu
tam çölde yaşamaya dayanıklı olarak yaratılmıştır. Çölde gözüne herhangi bir toz girmemsi için, üç tane göz kapağı vardır. Canlılar içerisinde pek zeki olmayan ve deve sürüsünü ufacık bir eşek çekmektedir. Bu hayvanların midesinde 4 ayrı bölüm olduğu bilinmektedir.

Deve Yavrusu

Tek Hörgüçlü Develer:
Genellikle Afrika develeri olarak bilinmektedirler. Dünya üzerinde bulunan develerin hemen hemen hepsi Tek Hörgüçlü Develer olmaktadır. Tek Hörgüçlü bir Deveden doğacak olan bir Deve Yavrusu da Tek hörgüçlü olacaktır. Yaklaşık olarak 4 metre boyuna kadar ulaşabilir. Genellikle bu develer beyaz ya da Kahverengi renkleri olmaktadır. Develerin tüyleri, aşırı sıcaktan bunalmamasını sağlar. 50 derecenin üzerinde oluşan sıcaklıklara bile dayanabilir.

Çift Hörgüçlü Develer: Bu develer Asya Develeri olarak bilinmektedir. Bu develerin sırtında 2 tane hörgüçleri bulunmaktadır. Bacakları kısa olmaktadır. Genellikle bu develer Çin Halk Cumhuriyetinde yaşamaktadırlar.

Lama adı verilen Amerikaya ait develer ise, soyları tükenmek üzere olan develerdir. Deve Yavrusu, iyi şartlar altında bakıldığı zaman hızlı gelişen hayvanlar olarak bilinir. 
 
]]> Deve Güreşi https://www.deve.gen.tr/deve-guresi.html Mon, 03 Dec 2018 04:37:30 +0000 Deve güreşi, özel olarak yetiştirilip hazırlanan erkek develerin birbirleriyle dövüşürcesine yaptıkları dövüşe denir. Deve güreşi iki deve arasında yaptırılır. Bu güreş oyununun kendine özgü kuralları vardır. Öz Deve güreşi, özel olarak yetiştirilip hazırlanan erkek develerin birbirleriyle dövüşürcesine yaptıkları dövüşe denir. Deve güreşi iki deve arasında yaptırılır. Bu güreş oyununun kendine özgü kuralları vardır. Özellikle develerin yaşadığı ülkelerde düzenlenen bu güreş karşılaşmaları uzun bir zamandan beri devam eden ve yoğun ilgi gösterilen bir tür eğlence gösterisidir. Deve güreşi ayak, orta, başaltı ve baş olmak üzere dört boyda yapılmaktadır. Galibiyetler, bağırtarak, kaçırtarak veya yıkarak elde edilir. Deve güreşi ülkemizde özellikle Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde düzenlenen ve yörük kültürüyle ilişkili olan güreşlerdir. Deve güreşleri açık alanlarda yapılır. Deve güreşi genellikle kış aylarında yapılır. Rakibini yenen deve sahibi halı ile ödüllendirilir. 


Deve güreşlerinin tarihi

Deve güreşinin tarihi 19. yy başlarına kadar dayanır. O tarihlerde İzmir yönünden gelen kervanlar, eski adı Karapınar olarak bilinen İncirliova ilçesinde konaklamaktaydı. Konaklama sırasında yükü olmayan boşta olan develer birbirleriyle oynarlardı. Bu durumu gören deve sahipleri, bu hareketlere karşı 
ilgi duyarak zamanla develerin birbiriyle oynamalarını güreş halinde organize etmeye başlamışlar ve bu oyunları bir gelenek haline getirmeye başladılar.
İlk zamanlarda deve sahiplerinin kendi aralarında iddia ile yaptıkları deve güreşleri ilerleyen zamanlarda toplumların bir eğlence şekline dönüştürülmüş adeta bir bayram olmuş. Develer tıpkı diğer güreşlerde olduğu gibi Pehlivan olarak adlandırılır ve cazgır tarafından anons edilirler.

Deve Güreşi


Deve güreşlerinin amacı

Deve güreşlerinin amacı, toplumsal bir dayanışma meydana getirmektir. Ayrıca bu güreşler topluma yararlı kuruluşların kurulmasını ve çoğaltılmasını sağlamaktır. Güreş develerine "Tülü" adı verilir. Bu deve, Buhur adı verilen çift hörgüçlü deveyle Yoz adı verilen tek hörgüçlü dişi devenin çiftleşmesinden meydana gelen erkek devedir. Güreş develeri de tıpkı atlar gibi soya dayalı olarak seçilir. Güreşçi olacak Tülülerin güreşçi develerin soyundan olmasına özen gösterilir. Güreşçi develer "savran" denilen deve bakıcısı tarafından yetiştirilir. Güreş öncesinde çeşitli hazırlıklar yapılır. Develer çeşitli süslerle süslenir. Başlarına ve sırtlarına renkli keçeler ve nakışlı örtüler serilir. Boncuklarla ve deniz kabuğuyla süslenmiş renkli yünlerden yapılan başlıklar takılır.

Deve güreşi yapacak develerin bakımı

Güreşecek olan develer özel bir şekilde beslenirler ve bakımları özel olarak yapılır. Yaz ve sonbahar aylarında arpa, burçak, üzüm ve yulaf gibi kuvvet verici besinlerle beslenip kış aylarına doğru kızmaya başlarlar. Bunun nedeni, dişilerini diğer erkek develerden kıskanmalarıdır. Bu develere yük taşıtılmaz ve uzunca bir süre kapalı alanda bırakılırlar. Develerin kızmaya başlamasından sonra güreşler başlar ve Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarının sonuna kadar devam eder. Güreşi izleyenler oldukça geniş bir meydanda toplanırlar. Güreş meydanında davul ve zurna çalınır. Güreşleri yönetmek için seçilmiş hakemler vardır. Diğer yağlı güreş karşılaşmalarında olduğu gibi "cazgır" denilen bir görevli güreşen develeri adlarıyla tanıtır ve güreş başlatılmış olur.

Güreşlerde güreşi idare eden bir orta hakem, sonuçları değerlendiren 4 kişilik masa hakemleri, 10 kişiden oluşan müteşekkirler, iki grup halinde olan ve develeri ayıran urgancılar ve bir de develerin ağızlarını bağlayan 3 veya 4 kişilik ağız bağlayıcıları vardır. Develer alana getirildiğinde ağızlarında gem, ayaklarında zincir vardır. Bunlar develerin kaçmalarını önlemek içindir. Sağ taraftan güreşen deveye sağcı, sol taraftan güreşen deveye solcu denilir. Develerin birbirlerine kızmalarını sağlamak ve aralarında kıskançlık yaratmak için alana bir dişi deve getirilir. Dişi deve erkek deve]]> Peygamber Devesi https://www.deve.gen.tr/peygamber-devesi.html Mon, 03 Dec 2018 23:35:48 +0000 Peygamber devesi görüntü itibariyle çekirgeyi andıran, ancak hamam böcekleri ile aynı familyadan olan bir böcek türüdür. Peygamber devesi genellikle sıcak ve tropik bölgelerde görülmektedir ve kendinden daha küçük böc Peygamber devesi görüntü itibariyle çekirgeyi andıran, ancak hamam böcekleri ile aynı familyadan olan bir böcek türüdür. Peygamber devesi genellikle sıcak ve tropik bölgelerde görülmektedir ve kendinden daha küçük böceklerle beslenmektedir. Peygamber devesi yavaş hareket etmesiyle bilinen böcekler arasında yer almaktadır. Ancak tehlike hissettiği anlarda son derece atik olabilmektedir.


Peygamber Devesinin Fiziksel Özellikleri

Peygamber devesi bacakları uzun ve üç parçadan oluşan, bacaklarının altı dikeli bir böcektir. Bacaklarının bu özelliği daha çok avlanma sırasında işine yaramaktadır. Bacaklarındaki dikenleri sayesinde avını bacaklarıyla sıkarken kolayca öldürebilmektedir. Peygamber devesinin boyu ortalama olarak 13 santimetreye ulaşabilmektedir. Ancak bu boyut dişiler ve erkekler arasında farklılık gösterebilmektedir. Peygamber devesi fiziksel özelliği nedeniyle son derece iyi bir kamuflaj ustasıdır. Yaprak yeşili ya da kuru dal renginde olabilen bu canlılar, bitkiler ve otlar arasında anında kolayca saklanabilmektedirler. Peygamber devesi bu sayede avlarını kolayca yakalayabilmekte ve tehlikelerden de korunabilmektedir. Peygamber devesi kamuflaj sırasında hareketsiz bir şekilde beklemektedir. Avlarını da bu şekilde beklemektedir. Ancak herhangi bir tehlike karşısında dik bir hale gelerek kanca ve dikenlerini hazır hale getirmektedir. Bu sayede düşmanlarına karşı daha büyük görünebilmektedir.

Peygamber Devesi
Peygamber Devesinin Beslenme Şekilleri

Peygamber devesi genellikle kendinden küçük olan karınca, sinek, hamam böceği gibi böceklerle beslenebilmektedir. Ancak bazı durumlarda kendi türlerine saldırdıkları da gözlemlenmiştir. Özellikle çiftleşme sırasında görülen bu saldırıya seksüel yamyamlık adı da verilmektedir. Peygamber devesi bazı durumlarda yılan, fare, kertenkele gibi hayvanlara saldırarak protein ihtiyaçlarını gidermeye çalışabilmektedir.

Peygamber Devesinin Üremesi

Peygamber devesi doğa üzerinde en ilginç çiftleşme yöntemlerinden birisine sahip hayvanlar arasında yer almaktadır. Dişi peygamber devesi seksüel yamyamlık nedeniyle çiftleşme sırasında erkek peygamber devesini yiyebilmektedir. Ancak bu sırada kafası kopan erkek peygamber devesi çiftleşme özelliğini sürdürebildiğinden dişi döllenme işlemini gerçekleştirebilmektedir. Dişi peygamber devesi yaklaşık 200 kadar yumurtayı bir kapsül çerisine yerleştirerek hava şartlarından ve düşman saldırılarından korur. Dişi peygamber devesi bu kapsülü genellikle ağaçların kabuklarına, kayalıklara ve çalıların üzerine yerleştirir. Koyu kahverenginde olan bu yumurtalardan çıkan peygamber devesi yavrularına nimf adı verilir. Nimfler yumurtaan ilk çıktıkları anda kanatlarının olmaması dışında tamamen bir yetişkini andırmaktadırlar. Yumurtadan yeni çıkan nimfler yetişkinler kadar obur durumda olabildiklerinden bazı durumlarda birbirlerini dahi yedikleri görülmüştür.

Peygamber Devesinin Yaşam Alanı

Peygamber devesi yaşamının büyük bir bölümünü tropik ve sıcak bölgelerde geçirir. Ancak ülkemizde de bu böcek türünün pek çok farklı formlarını görmek mümkündür. Özellikle Mantis türü Avrupa'ya kadar yayılmış durumdadır. Dünyanın en güzel peygamber devesi türü ise Kanada'da yaşayanlar olarak bilinmektedir. Bu tür aynı zamanda yenidünya türü olarak da adlandırılmaktadır. Peygamber devesi ömrü kısa böcek türleri arasında yer almaktadır. Ortalama ömrü 3-4 ay kadardır.
]]>
Deve Sütü https://www.deve.gen.tr/deve-sutu.html Tue, 04 Dec 2018 20:17:58 +0000 Deve sütü, İnek sütüyle aynı lezzet ve görüntüye sahip olmasının yanında vitamin ve mineral bakımından anne sütüne en yakın süt türüdür. İnek sütüne kıyasla on kat fazla demir ve üç kat daha f Deve sütü, İnek sütüyle aynı lezzet ve görüntüye sahip olmasının yanında vitamin ve mineral bakımından anne sütüne en yakın süt türüdür.

İnek sütüne kıyasla on kat fazla demir ve üç kat daha fazla c vitamini içerir. Deve sütünün diğer bir özelliği ise kullanıldığı bölgelerde çiğ olarak tüketilmesidir.

Deve Sütü

Deve sütünün faydaları

 • Deve sütünün en önemli faydalarından biri bağışıklık sistemini kuvvetlendirme sidir. Birçok hastalığın tedavi sürecinde çok olumlu faydalar sağlamaktadır.
 • Orta Asya da yaşayan göç ebeler tarafından yüz yıllardır hastalıkların tedavisi ve kuvvet vermesi amacıyla tüketilmektedir.
 • Arabistan çöllerinde yaşayan bedevilerin hiç meyve ve sebze tüketmedikleri halde vitamin ve mineral ihtiyaçlarını deve sütünden karşıladıkları bilinmektedir.
 • Az yağlı ve düşük kalorili olduğundan kilo aldırmaz. Diyet yaparken deve sütü kullanan obezite  hastalarının diğerlerine göre az yemenin verdiği rahatsızlıkları daha az yaşadığı ve kan şekerlerinin düşmediği görülmüştür.
 •  Kalsiyum oranı çok yüksek ve aynı zamanda bir insülin kaynağıdır. Deve sütünü düzenli olarak tüketen şeker hastalarında, hastalığın olumsuz etkilerinin en aza indiği ve hastaların günlük faaliyetlerinde daha rahat olduğu belirlenmiştir.
 • İngiltere de yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre otistikler üzerinde olumlu etkiler sağladığı görülmüştür. Günlük olarak ortalama yarım litre deve sütü içen  otizm  hastaların da kırk günün sonunda daha sakin davrandığı saldırganlıklarının azaldığı  ve kendilerine zarar verme oranlarının neredeyse yarıya düştüğü görülmüştür.
 • Deve sütü inek sütünde bulunan alerjen maddeler içermediğinden, inek sütüne alerjisi olanların tüketmesinde bir sakınca görülmemektedir. Bu konuda araştırma yapan bilim adamlarına göre deve sütünde bulunan vücut direncini artıran ve hastalıklarla savaşan immünglobulinler alerjik belirtileri önlemede önemli bir role sahiptir. 
 • Bilimsel olarak  deve sütüyle ilgili araştırmalar devam etmektedir.

]]>
Deve Hörgücü https://www.deve.gen.tr/deve-horgucu.html Wed, 05 Dec 2018 06:14:10 +0000 Deve Hörgücü, Devenin boyun kısmı uzun, sırtında tek hörgücü olan ya da iki hörgücü olan, alt tarafı iri, çoğunlukla yük taşımaya yarayan bir çöl devesidir. Geviş getirebilen memelilerin sınıfından olan d Deve Hörgücü, Devenin boyun kısmı uzun, sırtında tek hörgücü olan ya da iki hörgücü olan, alt tarafı iri, çoğunlukla yük taşımaya yarayan bir çöl devesidir. Geviş getirebilen memelilerin sınıfından olan deve oldukça güçlü, çok kuvvetli oluşundan çöllerde yaşamına devam edebilen hayatının sürekliliğinde yer alır. Devede bulunan bacak kısmı, vücut orantısına göre boynu daha uzun kalır. Ayakları da iki parmaktan oluşur. Taban kısmı yastığa benzer yumuşaklıktadır. Bu özelliğe sahip olması devenin çölde ayaklarıyla kuma batmaması için kolay bir şekilde yürümesini sağlar. Burun delikleri olabilecek şekilde kapanması için, şiddetle kum fırtınalarına halen deve, burnuna kum kaçırmamak için çabalar. Neticede, deve her yönden çöl hayatını yaşayabilmesi amaçlı yaratılan bir hayvandır. Göğüs, dizleri, ayak eklemleri üstünde derinin kalınlaşmasına nasır denir. Devenin dinleneceği vakit çökeceği yerde sivri taşlara ve kumlara derisi batmaz. Deve yüzyıllar geçse dahi insanoğluna halen yardımı dokunan hayvandır. Gücüyle, sıcaklara, susuzluğuna dayanarak kurak çöllerde bir at gibidir. Besinini temin ederken, arpa ya da buğday ile kuru fasulye, hurma deve bunlarla bir gün doyar. Az hayvanda yiyebilen sertlikle dikeni de yerler. Vaktini yakalarsa yularını da gevelemeye kalkar, hasır, sepet gibi nesneleri de yemeye çalışır.

Hadis-i Şerifte Deve Hörgücü;

Hadis-i şerifte geçen Arapça yazılımına, "deve hörgücü" denir. Buda iki şekliyle anlaşılır; İlki, kadınlar sarık, ip gibi şeyleri saçlara ekleyip veya saçlarının toplanarak kafaların üstüne koymak biçimiyle başları iri göstererek anlaşılır. İkincisi; Kadınlar erkeklere gönül vermesi, buda gözleriyle onlara bakmaları, kafaları yukarıya devamlı onları gözetleyebilmek anlamına gelir. Saçlar topuz yapılarak, saça ip eklenirse baş üzerine konması bile, kibir ve başı olduğunca büyük göstererek farklı görünebilmek için kınanmıştır. Kibir olmamış olsa bile bu şekilde toplamak mahsurludur. Bundan dolayı dikkatleri toplar. Fitneye neden olur. Oysa, giyim insanın üstündeki etkisi de incelenirse, bu tarz, insan duruşuyla, yürüyüşüyle ve diğer histir.

Devenin Türleri;

Hecin Devesi; Bir hörgücü olan deve genelde Afrika'da yaşar. Vücut açık sarı renklidir, az tüylüdür. Çok iyi koşar. Devenin birkaçı önlü arkalı bağlanıp kervan meydana getirirler. Asya Devesi; İki hörgücü bulunan hecin devesi genelde daha ufaktır. Vücut yanık sarıya çalan ve çok tüyleri vardır. Bulundukları yerler Türkistan, Afganistan, Batı Çin, Kuzey İran'da yaşarlar.

Deve Hörgücü

Deve Neden Hörgüçlüdür

Develer kendisine ait çok faydası bulunan iki hörgüçlüdür. Başka develerin hörgücü tektir. Hörgücü, devenin yiyecek ambarıdır. Çölde uzayan zamanlarda yemeyerek ve içmeyerek yürüyebilmesi için yağı oluşturan besinini muhafaza ederler. Asya devesinde iki hörgüc bulunur. Asya devesinin, Afrika'nın türlerine uzaktan akrabası sanılır.

Deve Hörgücü Ne İşe Yarar

Develerde tek hörgücü olanlara Arap devesi, iki hörgücü olanına da Baktriane devesi ismi verilmiş. Genellikle deve hörgücünde su bulunduğuna, bu yüzden çöl hayatları uzunca bir yolculuklarına kadar dayanma gücü olmasından inanılmıştır. Asıl gerçeği, devenin vücudu su tükettiği sırada hörgücü de bir balona benzetilip sönerek inmesini sağlar. Deve hörgücünde yalnızca yağ vardır. Bu 30-35 kg'lık bir yağ tabakasıdır. Genelde çoğu hayvanlar belli bir süre sonra enerji kaynağını oluşturarak kullanılmak üzere vücudu bu yağı saklar. Fakat bu yağı hörgücünü kullanarak yaparlar. Deve hörgücü bu kavurucu çöl güneşinden koruma sağlar.

]]>
Deve Yavrusuna Ne Denir https://www.deve.gen.tr/deve-yavrusuna-ne-denir.html Wed, 05 Dec 2018 07:19:29 +0000 Deve yavrusuna ne denir Develerin 1 yaşına kadar olan yavrularına "köşek" adı verilir. "Kürük" sözcüğü de zaman zaman deve yavrusunu tanımlamak için kullanılmaktadır ancak bu sözcüğün kullanımı yöred Deve yavrusuna ne denir Develerin 1 yaşına kadar olan yavrularına "köşek" adı verilir. "Kürük" sözcüğü de zaman zaman deve yavrusunu tanımlamak için kullanılmaktadır ancak bu sözcüğün kullanımı yöreden yöreye farklılık göstererek yetişkin ama beden olarak ufak tefek kalmış koyun ve keçilere, eşek ve atın yavrularına da kürük denilebilmektedir. Kürük sözcüğü Ege'den İç Anadolu'ya, Afyon'dan Malatya'ya kadar geniş bir bölgede çeşitli hayvan yavruları için kullanılmaktadır. Köşek ise yalnızca deve yavrularına verilen bir isim olup etimolojik olarak Türkçe'dir, dilimize başka bir dilden geçmemiştir. Köşek ve kürük sözcüklerinin yanı sıra deve yavrusu anlamında daha az kullanılan "şütürpeçe" sözcüğü de vardır. 

Ülkemizde en yaygın olan deve melezi "tüylü deve"dir. Tüylü devenin dişisine "maya", erkeğine ise "besrek" adı verilir. Maya ile çift hörgüçlü erkek devenin melezine "tavsi", besrek ile tek hörgüçlü dişi develerin melezlenmesinden oluşan cinse ise "teke devesi" adı verilir. Teke devesi Yörükler tarafından yaygın olarak kullanılan bir cinstir. Diğer önemli melez cinsler "kerteles" ve "yeğen"dir.

Deve üstündeki sepete "mahmil" adı verilir. Deve çobanlarına "şütürban", deve sürücülerine "sarban" denir. Yük develerine "rahile" adı verilmektedir. Devenin boyun yünü için kullanılan "rebeze" ve devenin bağırmasına "bahbaha" denmesi de devecilik terimlerine örnektir. Çöllerde, bozkırlarda, sarp dağ yollarında yük taşımakta, göçlerde insanın yardımına yetişen, sadakat gösteren dayanıklı develer geçmişte çeşitli halkların yaşamlarında çok önemli yer tutmuş, devecilikle ilgili çok çeşitli terimler ortaya çıkmıştır.

Deve Yavrusuna Ne Denir
Ülkemizde de eskiden silahlı kuvvetler tarafından dahi kullanılan, yük taşımada ve kırsal ulaşımda yaygın olan devenin kullanımı ve popülasyonu giderek azalmıştır. Günümüzde ülkemizde yalnızca 2 - 3 bin arası deve kalmıştır. 1930'lu yıllarda bu rakam 120 binleri bulmaktaydı. Bugün deve bazı sayfiye yörelerinde turistik gösteri amaçlı kullanımının yanı sıra deve güreşlerinde, Yörükler tarafından mevsimlik göçlerde ve ulaşımı zor tarım bölgelerinde örneğin zeytincilikte ürün toplarken kullanılmaktadır. Afrika ve Arap Yarımadası deve ırkları ile daha soğuk iklimlere uygun Türkiye, İran ve Türkistan deve ırkları arasında farklılıklar bulunmaktadır. Özellikle Afganistan'dan ithal edilen develer Avustralya kıtasının çöl bölgelerinde de geçmişte çok önemli keşif görevleri ve ulaşımda fayda sağlamış, Avustralya'ya uyum sağlayan devenin nüfusu kıtada hızla artmıştır. 
]]>
Develer Ne Yer https://www.deve.gen.tr/develer-ne-yer.html Thu, 06 Dec 2018 00:20:30 +0000 Develer Ne Yer, aralarında en belirti özelliği bulunan hörgüçlerinde yağ depolama özelliğinin olmasıdır. Develerin uzun bacağı ve yumuşak ayaklarının sayesinde karda ve kumda rahatlıkla yürüyebilmesidir. Aynı h Develer Ne Yer, aralarında en belirti özelliği bulunan hörgüçlerinde yağ depolama özelliğinin olmasıdır. Develerin uzun bacağı ve yumuşak ayaklarının sayesinde karda ve kumda rahatlıkla yürüyebilmesidir. Aynı hizadaki bacaklarını da beraber kaldırıp kendilerine has bir şekilde koşmalarıdır. Develerde üç adet korumalı kirpikleri, tüyden kulak deliklerinin, keskin gözleriyle görmesi, gerektiğinde kapatılma özelliği ile burunu ve koku alma özelliğine sahiptirler. Sırtını saran tüyler yumuşak ve dayanıklılığı olan kumaşlar yapılır. Develerde yere çöktükleri zaman dinlenir ve bu şekilde yüklenmelerinin sebebiyle de gövdesinin yere basan kısmında nasırlanan derileri bulunmaktadır.

Develerin özellikleri nelerdir

 • Isıya karşı yalıtkan kürk, develerde bulunan bu kürk hayvanı vücudunu sıcak ve soğuğa karşı korumakla beraber, su kaybını da azaltmaya yarayan kalın ve keçeleşmiş tüyler olarak oluşmuştur. Develer kalın kürkü sayesinde yazları Asya'nın *50 derecelik sıcağına kadar, kışları ise -50 dereceye kadar olan soğukluğa karşı dayanıklı olmalarıdır.
 • Besin depolu hörgüç, develerde olan hörgüç bir yağ yığıntısı şeklini almıştır. Bu hörgüç neticesinde develer kıtlık zamanlarında bile beslenme yapmaktadırlar. Hörgüç sayesinde develer 3 hafta boyunca su içmeden yaşamlarını sağlamaktadırlar.
 • Kumdan korunan başı, develerin kirpikleri birbirinin içerisine gitme özelliğine sahiptirler. Bu nedenle her tehlikelerde kirpikleri anında kapanan bu hayvanın gözüne toz taneciklerinin bile girmesine izin vermeden koruma yapar. Develerin uzun boyun yapılarının sayesinde yerde 3 metre yükseklikteki yaprağı dahi yiyebilme olanağını bulmaktadır.
 • Her türlü arazide gezinmelerinin olanak sağlayan ayakları, her türlü arazi yapısına uygun olarak olabilmesidir. Tırnaklarının herhangi bir yere çarpması sonucunda zarar verecek olursa korunma özelliğine sahiptir. Develerin dizlerinde boynuz kadar sert ve kalın bir zardan oluşan nasırlı bir yapıya sahiptir. Bu nasırlar sayesinde develer kumda yattıkları zaman sıcak zeminden ve yaralanmadan korunma dahi sağlayabilirler.

Develer Ne YerDevelerin yaşadığı yerler, Asya, Afrika ve Amerika'nın çöllük bölgeleri. Özellikle Açlığa, susuzluğa günlerce dayanır. Vücuduna su depolar, hörgücünün yağını yedek besin deposu olarak kullanır. Ömrü; 40-50 yıldır. Çeşitleri; Asya devesi, Afrika devesi vs. Deve günde 18 saat devamlı yol kat etmektedir. Saatte 5 km giderek günde 100 km yol almaktadır. Bazen de daha hızlı gidenleri de bulunur. Yol ve tayin etmekte ustalaşmışlardır. 40-60 kilometreden otlakları ve yağışı sezebilmektedirler. Gebelik dönemleri 12-13 aydır. Dişisi, bir yavruyu doğurur. Yavrusu da hemen ayağa kalkarak annesini takip eder.

Develerin beslenmesi, Develerin genelinde selenyum eksikliğine karşı oldukça hassasiyet gösterirler. Selenyum eksikliğinde develerin kalp krizi riski yükselir. kuru yoncalar ve ot türleriyle develer de gaz şişkinliğine sebep olabilmektedir. Normalinde ot samanı ve en iyi saman türüdür. Develere yonca türü saman yedirilmez. Fazla tahılda problemler yaratabilir. Şayet tahıl ile besleniyorsa günde 2 defa 400 gr mı geçirmemek gerekir. Çok besin az besinden daha tehlikeli olabilir. Develer zengin konsantre yiyecekler için yaratılmamışlardır. Onlar için kaba besinler uygun olur. Yüksek karbonhidratlı, yüksek proteinli yiyecekler, deveye lezzet olarak görünse de, develere uygun değillerdir. Kuru otla beslenen ve hiç yeşil yedirilmemiş develer vitamin-mineral ilavesine daha az ihtiyaç duymaktadırlar. A ve E vitaminleri yeşil otlarda zengindirler. Fakat kuru saman içinde ki kolayca azalmaktadır. Doğal vitamin olarak E vitamini sentetik E vitamininden daha sağlıklıdır. Kan yapıcılarda demir ve bakır içerirler. Normal durumlarda önerilmez. Develerin çok tuza ihtiyaçları vardır. Tuz blok kayaları en uygunudur. Toz halindeki uygun değildir.  

]]>
Deve Dikeni https://www.deve.gen.tr/deve-dikeni.html Thu, 06 Dec 2018 19:53:22 +0000 Devedikeni, bileşikgiller familyasından bazı dikenli bitkilerin ortak ismidir. Deve kengeli, Meryemana dikeni, Sütlü kengel, Akkız, Deve kengeri, Kengel, Uslu kenger, Şevkülmeryem, Atdikeni, Eşek dikeni, Eşek kömürdeği, Genge Devedikeni, bileşikgiller familyasından bazı dikenli bitkilerin ortak ismidir. Deve kengeli, Meryemana dikeni, Sütlü kengel, Akkız, Deve kengeri, Kengel, Uslu kenger, Şevkülmeryem, Atdikeni, Eşek dikeni, Eşek kömürdeği, Gengel, Karayanrik, Kibbun, Kılıç püskülü olarak da anılır.

Deve dikeni, yol kenarlarında ve ekili olmayan tarlalarda görülür. İki yıllık ömrü olan otsu bir bitkidir. Boyu 30-100 cm arasında değişir. Başçıkları, dikenli ve açık yeşil renkli yapraklar ile mor renkli küçük çiçeklerden meydana gelir. Meyvelerinin ya da tohumlarının ucunda beyaz bir tüy vardır. Papatyagiller familyasındandır. Çiçekleri yaz aylarında açmakla birlikte renkleri genellikle beyaz ve sarıdır. Ülkemizde sıklıkla kendiliğinden yetişen bir bitki türüdür. Anavatanı’nın Afrika olduğu düşünülürken bugün yayılım gösterdiği coğrafya Akdeniz’dir. Marmara Bölgesi ve Ege Bölgesinde de yaygın olarak görülmektedir. Kendine has ve güzel bir kokusu vardır.

Kökten gövdeye, dallara, yapraklara, çiçek tomurcuklarına ve tohumlara varıncaya değin her yeriyle yenebilir bir bitkidir. Kök, gövde ve yan sürgünler suda haşlanıp salata yapılarak ya da et yemeklerinin içine sebze olarak eklenerek tüketilebilir. Gövde tazeyken soyularak çiğ de yenebilir. Çiçek tomurcukları enginara benzer lezzetiyle tüketilir. Tohumlarından yağ çıkarılır ya da kavrularak kahve yerine içilebilir.

Devedikenlerinin toprak üstü bölümlerinin iştah açıcı, idrar söktürücü, ateş düşürücü, romatizma ağrılarını azaltıcı etkisi mevcuttur. Meyveleri karaciğer hastalıklarına karşı kullanılır. Körpe gövdeleri de kabuğu soyulduktan sonra çiğ olarak yenen devedikeni bileşiminde karaciğeri koruyucu etken maddeler; flavonolignandan meydana gelen silymarin, taxifolin, quercetrin, albümin, miisiliaj, sabit yağ ve acı maddeler vardır. 

Deve Dikeni
Vücudu zararlı ve zehirli maddelerden arındırıcı, karaciğer hücrelerinin rejenarasyonu konusunda etkili, safra salgılarını arttırıcı, antidepresif özelliklere sahiptir. Bitkinin içerdiği etkin maddeler sayesinde, karaciğer yağlanması durur. Bu anlamda bitki, karaciğeri korur. Hepatit ve sarılık hastalıklarına karşı ya da aşırı alkol tüketimi nedeniyle oluşan siroz gibi hastalıklarda devedikeni tohumu çayı etkilidir. Batıdaki eczanelerde, karaciğer tedavisinde marianon adı ile bulunabilmektedir.

Çoğunlukla Akdeniz, Karadeniz, Ege ve Marmara Bölgelerinde yetişir. En uzun boylu diken cinsidir. Sıklıkla güneşli yol kıyılarında ve tarlaların aralarındaki yolların kıyılarında yetişir. Yaprakları soluk yeşil renkli, beyaz damarlı, kenarları derin dişli ve dikenlidir. Sapın ucunda enginarı andıran mor çiçekleri vardır. Meyveler koyu renkli ve 5-7 mm uzunluğundadır. Ağustos, Eylül aylarında olgunlaşan meyveler toplanır ve açık havada kurutulur.  

Bu bitkinin bileşiminde karaciğeri koruyucu etken maddeler ve kendine has diğer maddeler mevcuttur. Bunlar; flavonolignandan meydana gelen silymarin, taxifolin, quarcetrin, albumin, müsilaj, sabit yağ ve acı maddelerdir. Meryemana Dikeni ekstreleri %70–80 silymarin içermesinden dolayı antioksidan etki göstererek karaciğerin serbest radikallerinin zararlarından uzak tutar. Aynı zamanda karaciğer hormonlarının ilaçların ve kimyasalların detoksifikasyonundan sorumludur. Tohumları; %25–30 sabit yağ, nişasta, tanen, silymarinler ki bunlar: silybin, silydianin ve slychristin içermektedir. Silymarin bileşiklerinin karaciğer hücrelerinde ribozomal RNA moleküllerini sitimüle ederek protein sentezini arttırdığı düşünülmektedir. Aynı preparatlar mantar zehirlenmelerinde amonitin ve pholloidin alkoloidlerinin karaciğerde zehir etkisini önleyici olarak da kullanılmaktadır. Meryemana Dikeni bitkisinde bu maddeler yanında, tyramin, flavonid, histamin, reçine, âmine, albümin, agmatin maddeleri de bulunmaktadır. Karaciğeri koruyucu etken maddeler kompleksi,]]> Rüyada Deve Görmek https://www.deve.gen.tr/ruyada-deve-gormek.html Fri, 07 Dec 2018 14:08:48 +0000 Rüyada Deve Görmek, Keder, gam, üzüntü, mutsuzluk ve huzursuz ruh haline sahip iken sabırla tabir olunur. Rüyada karşınıza dişi devenin çıkması, yalnızlıktan sıkılıp evlenmek istediğinize yorulmaktadır. Rüya Rüyada Deve Görmek, Keder, gam, üzüntü, mutsuzluk ve huzursuz ruh haline sahip iken sabırla tabir olunur. Rüyada karşınıza dişi devenin çıkması, yalnızlıktan sıkılıp evlenmek istediğinize yorulmaktadır. Rüyada dişi ve yavrusu olan bir deve görülürse, erkekseniz çocukları olan bir kadınla evlenmek istediğinize, kadınsanız eğer, çocukları olan bir adamla evlenmek istediğinize yorumlanır. Rüyada size ait olan dişi devenin öldüğünü görmek, eşinizin vefat edeceği şeklinde yorumlanır. Rüyada bindiğiniz deveyle kaybolmanız, yönünüzü bulamamanız, gerçek hayatta büyük bir şaşkınlığa düşeceğinize işaret etmektedir.

Rüyada deveye binmek

Rüyada deveye bindiğinizi görmek, yakın sürede yapılacak bir seyahate çıkacağınıza, binilen deveyle gezdiğinizi ve dolaştığınızı görmek, keder ve üzüntüye yorumlanır. Rüyada büyük, güzel ve süslü bir deveye binmek, sizden yüksek mevkide olan birini alt üst edeceğinize yorumlanır. Hayalini kurduğunuz gelire, faydalı işler yapmaya, aşk hayatının iyi olacağına, zengin tanıdığa, sorunlarınızdan sıyrılacağınıza, ulaşılacak şehvete, samimi yaşlı bir kimseye, iyi talihe, sevinçli habere, üne kavuşmaya, zahmetsizce kazanılan kazanca yorumlanmaktadır.

Rüyada deve sürüsü görmek

Rüyada deve kervanı görmek, işinizde yada evinizde daha fazla söz sahibi olacağınıza veya bir yapının projesinde tek söz sahibi insanın siz olacağına yorumlanır. Ayrıca gelecek olan misafire de işarettir. Uzun bir yoldan çok kalabalık misafir ağırlayacağınıza işaret eder. Aklınızdan, hayalden öte geçmeyecek kadar büyük bir servete, zenginlik, büyük kısmettir. Aynı zamanda deve kervanı görmek çok çok iyiye yorumlanmaktadır.

Rüyada deve kesmek, kurban etmek

Rüyada deve kesmek veya kurban etmek, halkın içinden veya yakın çevrenizden büyük saygınlığı olan bir kişinin tek başına öleceğine yada öldürüleceğine işarettir. Şayet deve kalabalık bir yerde öldürülürse ve devenin etini kesip aralarında pay edilirse o yerde çok varlıklı bir kimsenin öleceğine ve malının o yerde ki, insanlara bölüştürüleceğine yorumlanır.

Rüyada Deve Görmek

Rüyada deve yavrusu görmek

Rüyada deve yavrusunu görmek, çok hayırlı, zeki ve şerefli bir çocuğa işarettir. Rüyada deve yavrusunu yanınızda olduğunu görmek, erkek evladınızın olacağına delildir. Deve yavrusunu ellemek üzüntü, gam ve kedere, düşük yapacağına işaret eder. Yine huzur bulmaya, iyi geleceği olacağına, arzuların hayat geçeceğine, kazancına gelecek artışa, kabiliyetli bir kimseye, kendisi sevenlerle vakit geçirmeye, servete, paranın bereketli olmasına, ulaşılacak kuvvete, zahmetsizce elde edilecek mala işarettir. 

Rüyada Deve Yavrusu Görmek

Rüyada deve yavrusu görmek hayırlı, bilgili ve şerefli bir çocuğa işaret eder. Rüyada deve yavrusunu yanınızda gördüyseniz erkek çocuğunuz olacağına delalet etmektedir. Deve yavrusuna dokunmak üzüntü, keder ve mutsuzluğa, düşük yapmaya yorumlanır ferahlamaya, iyi bir geleceğe, isteklerin hayata geçeceğine, kazanca gelecek berekete, yetenekli bir insana, kendisini sevenlerle birlikte yaşamaya, zenginliğe, paranın verimli olmasına, istenilen güce, külfetsiz elde edilen mülke delalettir

]]>
Deve Tabanı https://www.deve.gen.tr/deve-tabani.html Fri, 07 Dec 2018 14:28:59 +0000 Deve tabanı (Monstera Deliciosa) anavatanı Orta ve Güney Amerika'nın tropikal yağmur ormanları olan, çiçek açan ve meyve veren bir bitkidir. Deve tabanı diğer tropikal bölgelere de yayılmış, Hawaii adaları, Seyşeller, A Deve tabanı (Monstera Deliciosa) anavatanı Orta ve Güney Amerika'nın tropikal yağmur ormanları olan, çiçek açan ve meyve veren bir bitkidir. Deve tabanı diğer tropikal bölgelere de yayılmış, Hawaii adaları, Seyşeller, Ascencion ve Society adalarında da doğada bulunur hale gelmiş, çağımızda ise evlerde dekorasyon bitkisi olarak da kullanılmaya başlanmıştır. 

Deve tabanı Arecae familyasının Monstera cinsinden bir bitki olup botanik literatüründe adı Monstera Deliciosa olarak geçer. Monstera Latince'de canavar anlamına gelir, deliciosa ise lezzetli anlamındadır, bu isim bitkiye geniş yaprakları ve yenilebilir meyvesinden dolayı konulmuştur. 

Deve tabanı yetiştirilmesi:
Deve tabanı günümüzde çoğunlukla ev ve işyerleri gibi kapalı alanlarda dekorasyon bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Deve tabanı en iyi 20 ile 30 C arası sıcaklıklarda büyür, gölge ve yüksek nem ister. 10 C altındaki sıcaklıklarda büyümesi durur ve dondan olumsuz etkilenir. Amerika kıtası ve okyanus adaları dışında deve tabanı Akdeniz'in bazı bölgelerinde, özellikle Sicilya kıyılarında da dış mekanlarda ekilmekte ve meyveleri tüketilmektedir. İç mekanlarda yetiştirildiğinde deve tabanının çiçek verdiği pek görülmez. 

Deve Tabanı
Yaz sıcaklarında deve tabanının yapraklarını sık sık ıslak bezle silmek ya da yıkamak büyümesini hızlandırır ve bitkiyi tozlardan arındırır, deve tabanı nemis even bir bitkidir. Bitkinin çok soğuk olmayan de dinlendirilmiş su ile sulanması önerilmektedir. Ülkemizde özellikle Akdeniz bölgesi deve tabanı için çok uygun iklim şartlarına sahiptir ve bitkinin yaşayamayacağı kadar kuru havaya sahip hiç bir bölgemiz yoktur. Deve tabanı çok uzun süre güneş ışığına maruz bırakılmamalı ancak çok koyu gölgede de tutulmamalıdır. Sabah ve akşamüstü güneşleri deve tabanı için uygundur, bunun dışında bitki makul derecede gölgeli bir mekanda tutulabilir. Nemli hafif rüzgar ile havalandırmak da deve tabanı için çok iyidir, uygun hava koşullarında bitki balkon ya da cam kenarında bundan faydalandırılabilir. 

Deve tabanı köklerini olabildiğince saçaklandırmak isteyen, çok kök geliştiren bir bitkidir, dolayısıyla köklerinin rahat edeceği genişlikte saksılarda tutulmalıdır. 

Deve tabanı kullanım şekilleri:
Özellikle Akdeniz ve Ege bölgelerinde yaşıyorsanız deve tabanını bahçenize de ekerek yaz ortasında krem rengi çiçeklerinin güzelliğinden ve bir yılda olgunlaşan lezzetli meyvelerinden faydalanabilirsiniz. Meyvenin dış kısmı zehirli olduğundan iyice olgunlaşmış ve iyi ayıklanmış meyveleri yemeye dikkat etmek gereklidir, tadı ananasa benzer. Deve tabanı meyvesi kalsiyum oksalat maddesi içerir. 

Güney Amerika'da deve tabanının yaprak ve köklerinin kaynatılıp içildiğinde eklem iltihabına iyi geldiğine inanılır. Bitkinin köklerinden yılan sokmasına karşı ilaç da hazırlanır. Peru ve Meksika'da kökler sepet yapımında da kullanılmaktadır. 
]]>
Türkiyede Deve https://www.deve.gen.tr/turkiyede-deve.html Sat, 08 Dec 2018 09:04:37 +0000 Türkiye’de tek ve çift hörgüçlü develerin melezlenmesi ile elde edilen en önemli melezlerden biri tüylü (ya da tülü) devedir. Tüylü devenin erkeğine "besrek", dişisine "maya" denir. Soğuk bölgelerde kullanılan bu hayvanlar tek hör

Maya ile çift hörgüçlü erkek devenin geriye melezlenmesinden elde edilen çift hörgüçlü "tavsi" deve; "besrek" ile tek hörgüçlü dişi devenin geriye melezlenmesinden elde edilen ve özellikle Aydın ile Adana arasındaki Yörükler tarafından yetiştirilen kısa tüylü "teke devesi"; dişi "tekenin" "buhur" erkeği ile geriye melezlenmesinden elde edilen "kerteles" devesi; "maya" ile tek hörgüçlü erkek devenin geriye melezlenmesinden elde edilen "yeğen" devesi öbür önemli melezlerdir.
Türkiyede Deve
Eskiden Türkiye’de ulaştırma ve özellikle ordu hizmetinde kullanılan devenin işlevi giderek azalmış, 1937’de 120 bine yaklaşan deve sayısı 1980’de 12 bine, 1984’te 3 bine kadar düşmüştür. Bugün deve özellikle Yörükler arasında göç zamanı eşya taşımakta, zeytincilik bölgelerinde ulaşımı güç yerlerde devşirilen ürünlerin taşınmasında, Güney ve Doğu Anadolu’daki kurak ve yolu yetersiz bölgelerde yük hayvanı olarak kullanılmaktadır.]]>
Develerde Beslenme https://www.deve.gen.tr/develerde-beslenme.html Sat, 08 Dec 2018 16:19:25 +0000 Deve güç iklim koşullarına dayanıklı, az besinle yetinebilen hayvandır. Gerektiğinde dikenli bitkiler ve kuru otlarla beslenebilir. Yeterli yiyecek bulamayınca hörgüçlerindeki yağı kullanır. Hörgüçte depolanan yağ ı

Hörgüçte depolanan yağ ırka ve beslenme koşullarına göre değişmekle birlikte, iyi beslenen Develer' in Özellikleride 700-900 kg’ye kadar çıkabilir.
Develerde Beslenme
İyi beslenmiş devenin yağla dolu olan hörgücü dik durur. Yağ azaldıkça daralır ve ucu bir yana doğru sarkar. Sanılanın tersine mide ve hörgüçlerinin su depolama özelliği yoktur. Ama susuzluğa günlerce dayanabilir. Vücut sularını yavaş yitirir ve 10 dakikada yaklaşık 60 litre su içerek kaybettiği ağırlığı yeniden kazanır.]]>
Develerde Üreme https://www.deve.gen.tr/develerde-ureme.html Sat, 08 Dec 2018 23:16:23 +0000 İyi bakıldığında ve eğitildiğinde deve aslında uysal hayvanlardır; ama çiftleşme (aşım) mevsiminde hırçınlaşır ve kızdırıldığında tükürür, tehlikeli biçimde ısırır ya da tekme atar. Ayrıca tek hörgüçl

Ayrıca tek hörgüçlü türün erkeği kızdığı zaman ağzının yanından yumruk büyüklüğünde kırmızı renkli ve içi hava dolu sümüksü bir kese (kızgınlık kesesi) çıkarır. Deve, diğer memelilerde olduğu gibi doğurarak çoğalır.
Develerde Üreme]]>
Develerin Özellikleri https://www.deve.gen.tr/develerin-ozellikleri.html Sun, 09 Dec 2018 13:10:54 +0000 Develerin özellikleri, arasında en belirgin olanı hörgüçlerinde yağ depolayabilme özelliklerinin bulunmasıdır. Develer uzun bacakları ve yumuşak ayakları sayesinde karda ve kumda kolayca yürüyebilmektedir. Aynı taraftaki bacakl Develerin özellikleri, arasında en belirgin olanı hörgüçlerinde yağ depolayabilme özelliklerinin bulunmasıdır. Develer uzun bacakları ve yumuşak ayakları sayesinde karda ve kumda kolayca yürüyebilmektedir. Aynı taraftaki bacaklarını birlikte kaldırarak kendilerine özgü bir şekilde koşmaktadırlar.

Develerin üç tane koruyucu kirpikleri, tüylü kulak delikleri, keskin görme özellikleri, gerektiği zaman kapanabilme özelliği gösteren burunları ve koku alma özellikleri de bulunmaktadır. Sırtlarını örten tüylerden yumuşak ve dayanıklı kumaşlar yapılmaktadır. Develer genellikle yere çökerek dinlenirler ve bu durumdayken yüklenmeleri nedeniyle de gövdelerinin yere değen bölümlerinde nasırlaşmış deriler oluşmaktadır. Develerin özellikleri genel olarak böyledir fakat sizlere bu yazımızda develerle ilgili bütün özellikleri ayrıntısıyla vereceğiz.

Develerin Özellikleri

Develerin Özellikleri Neler
 • Isıya Karşı Yalıtkan Kürk: Develerde bulunan bu kürk hayvanın vücudunu sıcak ve soğuğa karşı korumakla birlikte, su kaybını da azaltmaya yarayan kalın ve keçeleşmiş tüyler şeklinde oluşmuştur. Develer kalın kürkü sayesinde yazları Asya'nın +50 derece sıcağına kadar, kışları ise -50 dereceye kadar olan soğukluğa karşı dayanıklıdırlar.
 • Besin Deposu Hörgüç: Develerin özellikleri arasında en belirgini dediğimiz hörgüç bir yağ yığıntısı şeklindedir. Bu hörgüç sayesinde develer kıtlık zamanında bile beslenme sağlayabilmektedir. Hörgüç sayesinde develer 3 hafta boyunca su içmeden yaşayabilmektedir. 
 • Kumdan Korunan Baş: Develerin kirpikleri birbiri içerisine girme özelliğine sahiptir. Bu nedenle tehlike anında hemen kapanan kirpikler hayvanın gözüne toz tanelerinin bile girmesine izin vermeden gözleri korumaktadır. Develer uzun boyun yapıları sayesinde yerden 3 metre yükseklikteki yaprakları bile yiyebilme imkanı bulurlar.
 • Her Türlü Arazide Gezinmelerine Uygun Ayakları: Develerin özelliklerinden biriside ayaklarının her türlü arazi yapısına elverişli olmasıdır. Tırnakları herhangi bir yere çarpmaya karşı oluşacak zararlardan koruma özelliğine sahiptir. Develerin dizleri boynuz kadar sert ve kalın bir zardan oluşan nasırlı bir yapıya sahiptir. Bu nasırlar sayesinde develer kuma yattıkları zaman sıcak zeminden ve yaralanmadan korunma sağlanmaktadır.
Diğer Bilinen Özellikler

Develerin özellikleri oldukça fazladır. Bunlardan birisi de deve sütünün inek sütünden daha yararlı olmasıdır. Deve sütünde bulunan C vitamini oranı inek sütünden 3 kat daha fazla miktardadır. Develerde 3 göz kapağı bulunmaktadır. Kum fırtınalarına karşı göz kapaklarını kapatma özellikleri bulunur. Develerin ayak tabanları kuma değdiği anda yayılma özelliği göstererek, kuma batmadan yürüme özelliğine sahiptir. Develerin bacak yapıları oldukça güçlüdür. Bu nedenle günde 160 kilometre yürüyebilme özelliğine sahiptirler. 
]]>
Deve https://www.deve.gen.tr/deve.html Mon, 10 Dec 2018 01:59:02 +0000 Yaşadığı yerler: Asya, Afrika ve Amerika’nın çöllük bölgeleri. Özellikleri: Açlığa, susuzluğa günlerce dayanır. Vücuduna su depolar, hörgücünün yağını yedek besin deposu olarak kullanır. Ömrü Asya, Afrika ve Amerika’nın çöllük bölgeleri. Özellikleri: Açlığa, susuzluğa günlerce dayanır. Vücuduna su depolar, hörgücünün yağını yedek besin deposu olarak kullanır. Ömrü: 40-50 yıl. Çeşitleri: Asya devesi, Afrika devesi vs.

Çöl bölgelerine uyarak uzun süre susuz yaşayabilen, geviş getiren iri cüsseli, memeli bir hayvan. Devegiller ailesinden olup, dişleri tamdır. Mideleri üç gözlü olup, kırkbayır bulunmaz. Öd (safra) kesesi de yoktur. Alyuvarları oval (elips) şeklindedir. Uzun ve eğri boyunlu, uzun bacaklı hayvanlardır. Ayakları iki parmaklı tabanı geniş ve yumuşaktır. Yastıklı ayak tabanlarının sayesinde kuma batmadan yürürler. Sallana sallana yol aldıklarından “çöl gemisi” denmiştir. Sırtı hörgüçlüdür. Hörgüçlerinde yağ depo edebilirler. Hörgücündeki yağı yedek besin deposu olarak kullanırlar. Susuz zamanlarda hörgücündeki yağı, su ve enerjiye çevirebilir. Bu sayede bir hafta hiç su içmeden normal faaliyetine devam eder. Uzun yolculuklarda hörgüçleri eriyerek küçülür. Evcildirler. Çift hörgüçlülere “Asya devesi”, tek hörgüçlülere “Afrika devesi”, “hecin devesi”, “hacı devesi” veya “çöl devesi” denir.

Deveye Arap lisanında “cemel”, “ibil” denir. Tüylü aygırına “bahur”, dişisine “naka”, “maye” ve yavrusuna “buduk”, “kuşek”, “torok”, “çal” gibi isimler verilir. Yaşıt olanlara “yelek”, iki yaşındakilere “taylak”, üç yaşındakilere “huveydi” denir.

Genellikle Asya devesi 600, Afrika devesi 500 kg ağırlıktadır. Lastik gibi kuvvetli ağzının üst dudakları yarık olup, en sert ve dikenli bitkileri ağızları kanamadan yerler. Yedikleri çöl bitkilerinin % 80’i sudan ibarettir. Çok acıktığında önüne gelen her şeyi yer, kemirir. Kulübe üstündeki sazlardan, lastikkap, sicim ve tellere varana kadar ne bulursa üç gözlü midesine indirir. Develer' in Özellikleri yük ve binek hayvanları olduğu gibi sütünden, tüyünden ve derisinden de faydalanılır. Eti yenilir, kurban olarak kesilebilir. Tezeği yakılır. Deve her türlü işlerde kullanılan ve her şeyinden faydalanılan kanaatkar bir hayvandır. Kum fırtınalarında uzun ve sık tüylü iki kat olan kirpikleriyle gözlerini koruması, uzun bir yarık şeklindeki burun deliklerini kapayabilmesi, bu amaçla dilediğinde kulaklarını da sıkı sıkıya örtebilmesi, açlık ve susuzluğa günlerce dayanabilmesi sebebiyle sıcak ve kurak memleketlerde atın yerini almıştır.

Tarih boyunca, Özellikle Sümerler, Hititler, Hurriler, İranlılar deveyi ordularında kullanmışlardır. Araplar ve Romalılar da deveden faydalanmışlardır. Büyük Sahra ve diğer çöl bölgelerinde bugün bile göçebe kavimlerin hayatında yük ve binek hayvanı olarak önemli olduğu gibi, etinden ve sütünden de büyük ölçüde faydalanılmaktadır. Devenin vücudunda su depolamaya yarayan cepler vardır. Besin bulunan bir çölde 6-7 ay susuz yaşayabilir. Bir kış boyunca hiç su içmeden yol alabilir. Yaz sıcağında da su içmeksizin 10 gün yürüyebilir. 10 dakikada ağırlığının üçte biri kadar su içebilir. Bir defada 150-200 kg su içer. Sonra bir hafta suya yanaşmaz. Develer' in Özellikleri, gerektiğinde vücut sıcaklıklarını yükseltip alçaltabilirler. Tüyleri de güneş ışınlarına karşı bir perde vazifesi görürler. Çevre ısısının vücuda tesirini azaltırlar. Sürüler halinde yaşarlar. Çöldeki vahalardan su içmek için hep aynı kuyuya gelirler. Sürüsünü kaybeden bir deve, su içtikleri kuyu başına gelerek günlerce aç kalma pahasına sürünün suya dönüşünü bekler. Deve günde 18 saat devamlı yol kat eder. Saatte 5 km gitmekle günde 100 km yol alır. Hatta daha hızlı gidenleri vardır. Yol ve yön tayininde ustadırlar. 40-60 kilometreden otlakları ve yağışı sezebilirler.

Gebelik süreleri 12-13 aydır. Dişi, bir yavru doğurur. Yavru hemen ayağa kalkarak annesini takip eder.

Yurdumuzda yetiştirilen deve; Asya ile Afrika Develer' in Özellikleriinin çiftleşmesinden elde edilen melezlerdir. Daha çok güney ve batı vilayetler]]>