Develerin ÖzellikleriDevelerin özellikleri, arasında en belirgin olanı hörgüçlerinde yağ depolayabilme özelliklerinin bulunmasıdır. Develer uzun bacakları ve yumuşak ayakları sayesinde karda ve kumda kolayca yürüyebilmektedir. Aynı taraftaki bacaklarını birlikte kaldırarak kendilerine özgü bir şekilde koşmaktadırlar.

Develerin üç tane koruyucu kirpikleri, tüylü kulak delikleri, keskin görme özellikleri, gerektiği zaman kapanabilme özelliği gösteren burunları ve koku alma özellikleri de bulunmaktadır. Sırtlarını örten tüylerden yumuşak ve dayanıklı kumaşlar yapılmaktadır. Develer genellikle yere çökerek dinlenirler ve bu durumdayken yüklenmeleri nedeniyle de gövdelerinin yere değen bölümlerinde nasırlaşmış deriler oluşmaktadır. Develerin özellikleri genel olarak böyledir fakat sizlere bu yazımızda develerle ilgili bütün özellikleri ayrıntısıyla vereceğiz.

Develerin Özellikleri Neler?
  • Isıya Karşı Yalıtkan Kürk: Develerde bulunan bu kürk hayvanın vücudunu sıcak ve soğuğa karşı korumakla birlikte, su kaybını da azaltmaya yarayan kalın ve keçeleşmiş tüyler şeklinde oluşmuştur. Develer kalın kürkü sayesinde yazları Asya'nın +50 derece sıcağına kadar, kışları ise -50 dereceye kadar olan soğukluğa karşı dayanıklıdırlar.
  • Besin Deposu Hörgüç: Develerin özellikleri arasında en belirgini dediğimiz hörgüç bir yağ yığıntısı şeklindedir. Bu hörgüç sayesinde develer kıtlık zamanında bile beslenme sağlayabilmektedir.
    Develerin Özellikleri

    Hörgüç sayesinde develer 3 hafta boyunca su içmeden yaşayabilmektedir. 
  • Kumdan Korunan Baş: Develerin kirpikleri birbiri içerisine girme özelliğine sahiptir. Bu nedenle tehlike anında hemen kapanan kirpikler hayvanın gözüne toz tanelerinin bile girmesine izin vermeden gözleri korumaktadır. Develer uzun boyun yapıları sayesinde yerden 3 metre yükseklikteki yaprakları bile yiyebilme imkanı bulurlar.
  • Her Türlü Arazide Gezinmelerine Uygun Ayakları: Develerin özelliklerinden biriside ayaklarının her türlü arazi yapısına elverişli olmasıdır. Tırnakları herhangi bir yere çarpmaya karşı oluşacak zararlardan koruma özelliğine sahiptir. Develerin dizleri boynuz kadar sert ve kalın bir zardan oluşan nasırlı bir yapıya sahiptir. Bu nasırlar sayesinde develer kuma yattıkları zaman sıcak zeminden ve yaralanmadan korunma sağlanmaktadır.
Diğer Bilinen Özellikler

Develerin özellikleri oldukça fazladır. Bunlardan birisi de deve sütünün inek sütünden daha yararlı olmasıdır. Deve sütünde bulunan C vitamini oranı inek sütünden 3 kat daha fazla miktardadır. Develerde 3 göz kapağı bulunmaktadır. Kum fırtınalarına karşı göz kapaklarını kapatma özellikleri bulunur. Develerin ayak tabanları kuma değdiği anda yayılma özelliği göstererek, kuma batmadan yürüme özelliğine sahiptir. Develerin bacak yapıları oldukça güçlüdür. Bu nedenle günde 160 kilometre yürüyebilme özelliğine sahiptirler. 

Yayınlanma Tarihi : 07.12.2013 22:44:23

Develerin Özellikleri Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

20 Yorum Yapılmış "Develerin Özellikleri"

Şükrü

Cevap Sayısı: 2
Valla hiç güzeldil

2017-10-12 / Kullanıcı oyu: 4,5

Kürşat

Cevap Sayısı: 0
Deve sutu nerede saklanir ve ne kadar dolapta kalır

2017-06-17 / Kullanıcı oyu: 4,5

EPİFİZ BEZİ

Cevap Sayısı: 0
DEVELERİN EPİFİZ BEZİNDEN KAYNAKLI OLUŞAN 3.GÖZ KONUSUNA DAHA COK DEĞİNİLMELİYDİ. CUNKU BU ALLAHIN TUM CANLILARA VERMİŞ OLDUĞU EN ONEMLİ NİMETTLERDENDİR.

2016-12-30 / Kullanıcı oyu: 4,5

nisa

Cevap Sayısı: 1
tehlike altında mılar
yazmıyo ki

2016-11-21 / Kullanıcı oyu: 4,5

İsm yok :D

Cevap Sayısı: 0
biraz daha ayrıntılı olabilirdi ama güzel emegınıze saglık

2015-12-16 / Kullanıcı oyu: 4,5

emirhan

Cevap Sayısı: 0
odevimde gercekten yardimci oldu SAOL

2014-11-26 / Kullanıcı oyu: 4,5

Detaylı...

Cevap Sayısı: 0
Biraz detaylı olabilirdi Ama olsun işimi gördü saol ...

2014-05-21 / Kullanıcı oyu: 4,5

mehmet

Cevap Sayısı: 0

2014-04-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

yavuz

Cevap Sayısı: 1
eksikler war biraz

2014-03-26 / Kullanıcı oyu: 4,5

can

Cevap Sayısı: 0
biraz daha detaylı olsaydı. ama iyi

2014-03-05 / Kullanıcı oyu: 4,5

yağmur

Cevap Sayısı: 0
çok kötü olmuş biraz daha detaylı olabilirdi:p

2013-05-23 / Kullanıcı oyu: 4,5

duru

Cevap Sayısı: 0
bnce daha iyi olabilirdi

2013-05-16 / Kullanıcı oyu: 4,5

ali

Cevap Sayısı: 0
ne hastalıkları var

2013-05-13 / Kullanıcı oyu: 4,5

eda

Cevap Sayısı: 1
çok güzel anlatılmış

2013-05-13 / Kullanıcı oyu: 4,5

KAMİL

Cevap Sayısı: 0
En belirgin özelliği hörgüçlerinde yağ depolayabilme yeteneği olan bu hayvanın uzun bacakları, yumuşak yayvan iki toynaklı ayakları kumda ya da karda yürümesini kolaylaştırır. Aynı yandaki bacaklarını birlikte kaldırarak kendine özgü bir biçimde koşar. Ayrıca iki sırada üç tane koruyucu kirpiği, tüylü kulak delikleri, gereğinde kapanabilen burun delikleri, keskin görme ve koku alma duyuları da kum fırtınası gibi elverişsiz çevre koşullarına uyum sağlamasına yardımcı olur. Gövdesini örten iki tip kıldan alttaki ince ve kısa olanlar bazı yumuşak ve dayanıklı kumaşların yapımında kullanılır. Genellikle çökerek dinlendiği ve bu konumdayken yüklendiği için gövdesinin yere değen bölümlerinde nasırlaşmış deri katmanları oluşur.

2013-05-13 / Kullanıcı oyu: 4,5

CHARLIE

Cevap Sayısı: 0
Bence bu bilgi benim kendi ülkeme götürmem için yeterli.Benden bu kadar az sonra ingilizce yazabilirim.Zor öğrendim TÜrkçey.

2013-05-06 / Kullanıcı oyu: 4,5

derin

Cevap Sayısı: 0
bir yalnışınız var

Editör Mesajı :
Yanlış olan ne ?

2013-04-21 / Kullanıcı oyu: 4,5

gülbahar

Cevap Sayısı: 0
çok iyi di bana güre

2013-04-08 / Kullanıcı oyu: 4,5

D

Cevap Sayısı: 0
ne gibi hastaliklari vardir?

2013-03-15 / Kullanıcı oyu: 4,5

Admin

Cevap Sayısı: 0
Develerin Özellikleri hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Develerin Özellikleri konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

2013-01-28 / Kullanıcı oyu: 4,5


#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Deve, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Temmuz - 2018